7649 M | učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo | ||
7661 M | sociálno-výchovný pracovník | ||
2840 M | biotechnológia a farmakológia | ||
3667 K | technik vodár vodohospodár |
Príprava v školskom vzdelávacom programe Zlatý kľúčik v študijnom odbore 7649 6 učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo je zameraná na stredoškolské vzdelávanie a výchovu kvalifikovaných odborníkov pre predprimárnu edukáciu a edukáciu detí vo voľnom čase, v ŠKD, zahŕňa škálu činností zameraných na prácu s deťmi predškolského veku a mladšieho školského veku.
Z odborného vzdelania si absolvent osvojí pojmy, fakty a zákonitosti z oblasti pedagogiky, psychológie, biológie človeka, dokáže z nich odvodzovať súvislosti, nachádzať príčinné vzťahy, určovať možné dôsledky javov a situácií. Dokáže voliť vhodné metódy, prostriedky, formy edukačnej práce vo vzťahu k individuálnym i vekovým osobitostiam detí, k špecifikám a podmienkam edukačného prostredia.
Dôležitou súčasťou profilu absolventa sú jeho vedomosti a spôsobilosti z hygieny a bezpečnosti práce, ochrany zdravia pri práci, tvorby a ochrany životného prostredia, vrátane starostlivosti o kultúru práce a pracovné prostredie.
Absolvent študijného odboru 7649 6 učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo je schopný aplikovať nadobudnuté vedomosti, zručnosti a schopnosti v praxi, vie projektovať, zorganizovať, zrealizovať edukačné aktivity a vyhodnotiť edukačnú prácu svoju i svojich kolegov, dokáže kultivovane vystupovať a komunikovať s rodičmi, spolupracovníkmi i s celou pedagogickou i nepedagogickou verejnosťou. Je pripravený pracovať tvorivo samostatne i v tíme, v praktickej i teoretickej činnosti, je sociálne cítiaci, uplatňujúci ekologické myslenie. Na základe získaných vedomostí a zručností vie úspešne pedagogicky pracovať, vybavovať a vyhotovovať písomnosti späté s touto činnosťou.
Ovláda špecifiká edukačnej práce a integrácie detí zdravotne, telesne, zmyslovo či duševne postihnutých.
Povinnou súčasťou odborného vzdelávania je kurz plávania s metodikou a kurz rozvoja pohybových, záujmových a umeleckých zručností. Podľa záujmu sa žiaci môžu zúčastniť aj zdokonaľovacieho kurzu plávania.
V učebnej a odbornej praxi sa utvárajú, rozvíjajú a upevňujú základné odborné zručnosti v odborných činnostiach pod priamym vedením učiteľov alebo odborníkov z praxe. Učebnú a odbornú prax môžu žiaci absolvovať v odborných učebniach - materská škola PEŠKO a v školských výchovno-vzdelávacích zariadeniach (školské kluby základných škôl a centra voľného času).
Výchovná a vzdelávacia stratégia Strednej odbornej školy, Komenského 12 v Trebišove vytvára priestor nielen pre odborné kompetencie, ale aj pre všeobecné a kľúčové, ktoré umožňujú absolventovi ďalej sa úspešne rozvíjať, inovovať a prehlbovať svoje znalosti.
Absolvent tohto štúdia je pripravený i na vysokoškolské štúdium najmä v študijných odboroch pedagogického a filozofického zamerania.
Príprava v školskom vzdelávacom programe Zlatý kľúčik v študijnom odbore 7661 6 sociálno-výchovný pracovník je zameraná na stredoškolské vzdelávanie a výchovu kvalifikovaných odborníkov pre sociálnu a výchovnú prácu, pre edukáciu vo voľnom čase so širokým vekovým rozpätím klientov.
Na základe získaných vedomostí a zručností vie absolvent úspešne pracovať s klientmi i inštitúciami. Má predpoklady na ďalší odborný, profesionálny i osobnostný rozvoj, inováciu práce i prehlbovanie vedomostí a zručností. Je naklonený a otvorený novým trendom a metódam v oblasti sociálnej práce a v oblasti výchovy. Je obhajcom sociálneho štátu a svojej klientely.
Vo svojej práci sa hlási k princípu sociálnej spravodlivosti, pričom človek pre neho predstavuje unikátnu a najvyššiu hodnotu. Získal základnú citlivosť a orientačné vedomosti pre vnímanie života ľudí ako členov spoločnosti. Rešpektuje ľudské práva a slobodu jednotlivcov i skupín, má na zreteli zásady súkromia, dôvernosti a zodpovedné využívanie získaných informácií.
Náplňou jeho pracovných činnosť je podieľať sa na:
Absolvent tohto študijného je pripravený na vstup do praxe, alebo môže pokračovať v štúdiu na vysokej škole v odboroch predovšetkým humanitného zamerania.
Absolvent širokoprofilového študijného odboru 2840 6 biotechnológia a farmakológia je schopný vykonávať činnosti spojené s biologickými, biochemicko-medicínskymi dejmi, ktoré súvisia s biotechnológiou a farmaceutickými výrobami s dodržaním zásad správnej výrobnej praxe a validity jednotlivých prípravkov. Na základe získaných vedomostí a zručností vie vykonať rozbory surovín , výrobkov a tiež ukazovateľov životného prostredia, vie analyzovať a kontrolovať kvalitu biotechnologických alebo farmaceutických výrobkov, vie vykonať príslušné analýzy, je schopný poskytnúť technickú pomoc spojenú s výskumom a vývojom priemyselných biochemických alebo farmaceutických a mikrobiologických procesov a zariadení.
Získaním vedomostí a praktických zručností pri výrobe a manipulácii s biotechnologickými a farmaceutickými výrobkami je absolvent pripravený na činnosť laboranta, technológa a kontrolóra. Je schopný pracovať v biochemických, farmaceutických, potravinárskych a chemických spoločnostiach, lekárňach, vykonávať analytickú prácu v oblasti biochémie, klinickej biochémie, farmácie a imunológie, mikrobiológie, biotechnológie a kontroly a monitorovania životného prostredia.
Absolvent je schopný pracovať v tíme, dbá na dodržiavanie zásad bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a dodržiava etický kódex daného odboru.
Absolvent tohto študijného odboru je pripravený na vysokoškolské štúdium.
Absolvent je kvalifikovaným a odborným pracovníkom v oblasti vodárenstva a vodného hospodárstva, schopný pracovať ako techník merania a regulácie, ochrany vodných zdrojov, prevádzky kanalizácií a ČOV, prevádzky vodovodov, údržby vodovodnej siete, špecialista kontroly kvality vôd, technický špecialista vodárenských koncepcií, dispečer krízového riadenia a riadiaci pracovník (manažer).