kniznicainternatziacka knizka
Mapa stránkyHľadajPrihlásenie
17.04.2024, Rudolf

Dolce vita - Preplávali sme do Talianska

dolce_vitaZačalo sa to prečítaním hesla Garibaldi vo wikipedii. „Dobyjeme Rím!“ zaznelo nekompromisne.  Niektorí žiaci začali kričať: „Doplávame tam!“ A bolo rozhodnuté. Mohol sa začať náš zdokonaľovací plavecký kurz.

Začiatok ľahký nebol. Cesta do Lignana bola dlhá, najmä keď sme hneď od začiatku museli čakať na tých,  ktorí sa pozabudli v inom časovom pásme.

Minulý rok sme s napätím počúvali počas prechádzania Maďarskom náš hokejový zápas s Českom. (Signál sa strácal spolu s našou šancou na víťazstvo). Tento rok sme sa poučili a vyštartovali o týždeň skôr. Poniektorí si obliekli naše národné kroje – hokejové dresy a priniesli si aj zástavy, aby si ich niekto nepomýlil s Talianmi, ktorí radšej sledovali futbal ako vlastné hokejové prehry. Ako rozoznáme Slováka od Taliana? Talian je oblečený vo vetrovke, má dlhé nohavice a je mu zima. Slovák sa v takom čase kúpe v mori a turisti si ho fotia ako atrakciu.

Nielen chlebom a hrami je človek živý. Občas je hladný aj duch. Potešila nás snaha žiakov spoznať najznámejšie talianske architektonické pamiatky. „Chceme ísť do Lidlu!“ nieslo sa skandovanie pokojnými uličkami Lignana. Taliani sa prekvapene prikrčili, keď počuli mohutný slovenský pokrik. Áno, navštívili sme taliansky Lidl a mnohí na to do smrti nezabudneme.

Budúce pedagogičky sa nezapreli, na pláži trénovali najnovšie metódy výuky slovenčiny. Keď africký emigrant konečne správne vyslovil írečité slovo guľôčka, boli sme na našich žiakov pyšní! Radosť bola neopísateľná, keď ako bonus pridal modroočko.

2.A dojala profesora Kičinka a spôsobila mu šok. Do Talianska si doniesla učebnice slovenského jazyka a po večeroch si žiačky spoločne opakovali učivo.

Vykonali sme ešte niekoľko vedeckých pokusov  a tu sú výsledky: morská voda je naozaj slaná! Voda je studená, keď svieti slnko, v daždi sa kúpe najlepšie. Na neupravenom mušličkovom ostrove sú odpadky a mušle. Ak chcete stretnúť české modelky, navštívte Taliansko. Benátky sú krásne. A kurz bol prikrátky, nikto sa nestihol utopiť!

Čítané: 426
 Poslať mailom
(C) 2024 Stredná odborná škola Trebišov & MP