kniznicainternatziacka knizka
Mapa stránkyHľadajPrihlásenie
23.09.2023, Zdenka

1.december – Svetový deň boja proti AIDS

imgVerejnosť v mnohých štátoch planéty si už tradične 1. decembra pripomína Svetový deň boja proti AIDS.

Od zistenia tohto ochorenia uplynulo 25 rokov. Po prvýkrát sa Svetový deň boja proti AIDS konal na podnet Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá týmto spôsobom chcela ukázať, že tomuto ochoreniu a rozmáhajúcej sa epidémii je potrebné venovať zvýšenú pozornosť. Cieľom kampane je upozorňovať ľudí na problém AIDS, zlepšiť ich vedomosti o tejto chorobe, jej šírení a najmä prevencii.

AIDS alebo syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti, je infekčná choroba ľudí vírusového pôvodu. AIDS je charakteristický postupným oslabovaním imunitného systému, ktorého funkčnosť nakoniec poklesne natoľko, že sú mu nebezpečné aj také typy infekcií alebo zhubného bujnenia, ktoré sa u zdravého človeka vôbec nevyskytujú.

 

Na ochorenie, ktoré je známe len od roku 1981, za necelých 30 rokov zomrelo už desiatky miliónov ľudí. Vo svete momentálne žije 33,4 miliónov ľudí infikovaných vírusom HIV, z toho 2,1 miliónov detí. Polovica všetkých z infikovaných sa nainfikuje pred 25. rokom života a zomiera pred 35. rokom života. V súčasnosti je najviac HIV pozitívnych v Afrike, juhovýchodnej a východnej Ázii a v Latinskej Amerike. Najčastejšie spôsoby prenosu vírusu HIV sú krvou, nechráneným pohlavným stykom, prenosom vírusu z matky na plod.

A práve v tento deň je možnosť zvýšiť povedomie o tejto chorobe, o hrozbách s ňou spojených a zároveň zvyšovať informovanosť o prevenciách proti nakazeniu vírusom HIV, pretože choroba AIDS sa stala problémom celého sveta.

Naša škola taktiež prispela k boju proti tejto zákernej chorobe aspoň symbolickým spôsobom. My, žiačky protidrogového krúžku sme pripravili nástenku s informáciami o tejto chorobe, nákaze, prejavoch a prevencií. Hneď vedľa nástenky sme zo sviečok vytvorili horiacu stužku. Zároveň, svojpomocne pripravené červené stužky sme rozdávali študentom školy. Aspoň takýmto spôsobom sme oboznámili svojich rovesníkov s touto zákernou a zatiaľ nevyliečiteľnou chorobou. Nie len študentom, ale aj celému vedeniu školy sa takáto stužka ušla. Celá táto akcia mala v popoludňajších hodinách vyvrcholiť sviečkovým pochodom. Avšak nepriaznivé poveternostné podmienky, silný vietor a sneženie,  nás zahnali do teplých priestorov školského internátu. V spolupráci s Územným spolkom SČK  v Trebišove sme si spoločne pripomenuli tento významný deň krátkym príhovorom riaditeľky pani L. Babuľákovej a symbolickým zapálením sviečok. Sme radi, že sme aspoň takýmto spôsobom vyjadrili spolupatričnosť s chorými a prispeli k zvýšeniu povedomia  mladých ľudí.

Ľudia by tak nemali zatvárať oči pred týmto ochorením, nemali by pohŕdať chorými, trpiacimi touto chorobou. Treba im pomáhať a jedným z najjednoduchších spôsobov pomoci je podporiť tento deň nosením červenej stužky, ktorá je symbolom boja proti AIDS a vyjadrením solidarity s ľuďmi trpiacimi touto chorobou.

 

Mária Smutná – 2.B

Členka protidrogového krúžku

Čítané: 829
 Tlač
 Poslať mailom
(C) 2023 Stredná odborná škola Trebišov & MP